český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Kouzlo úzkých kolejí

Zanedlouho se už zase budeme ohlížet za letošními prázdninami. Co všechno jsme viděli nebo zažili. Já jsem například znovu musel obdivovat ty, kteří propadli kouzlu úzkorozchodných železnic. Zachraňují a obnovují unikátní technická díla našich předků. Možná jste některé takové železnice navštívili i vy. Třeba v Jindřichově Hradci. Odtamtud směřují úzkokolejky na sever i jih. Jižní větev do Nové Bystřice je populárnější, protože projíždí lesnatým krajem takzvané české Kanady.

Ve Slezsku zase jezdí vlak po úzkých kolejích z Třemešné do Osoblahy v romantické krajině podhůří Jeseníků. Nebo na pomezí Moravy a Čech u Moravské Třebové potkáte malé supící parní lokomotivy Mladějovské průmyslové železnice. Navzdory svému názvu vede trať hlubokým lesem.

Většina těchto železnic měla být v minulosti zlikvidována a navždy ztracena v zapomnění. Díky skupinám nadšenců se tak nestalo. Proto si lidé mohou prohlédnout i několik podobně unikátních tratí i na Slovensku. Dodnes můžete potkat malou parní lokomotivu v hlubokých údolích Čierného Hronu nebo naopak v neuvěřitelné nadmořské výšce přes devět set metrů v Chráněné krajinné oblasti Kysuce.

Lidé, kteří propadli kouzlu úzkých kolejí, to však někde posunuli ještě dál. V místech, kde kdysi taková železnice jezdila, postavili novou, přesnou repliku původní. Mezi ně patří Kolínská řepařská drážka na severním okraji stejnojmenného města. Bezmála pětikilometrová trať se kroutí mezi poli a lesy v romantické rovině Polabí, jakoby odjakživa patřila do okolní krajiny. Je současně naučnou stezkou. Návštěvníci se na každé zastávce mohou seznámit s historií řepařských drah a pěstováním cukrovky, s okolní přírodou, s nejbližšími turistickými cíli. Obnovené technické dílo, které je citlivě zasazeno do okolní přírody a které už deset let láká tisíce návštěvníků.

Jaký kontrast s jiným, východním okrajem města, kde se první obec hned za Kolínem rozhodla postavit nákupní centrum uprostřed pole kousek od lesa. Na půdě, která každoročně dávala úrodu pšenice nebo ječmene. Teď už nebude.

 

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test