český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Větrné mlýny a elektrárny

V létě, víc než kdy jindy, obdivujeme stavby našich předků. Je čas prázdnin, což neznamená, že bychom měli mít v hlavě prázdno a nic nedělat. Naopak volné chvíle lze využít na poznávání dosud nepoznaného. A tak vyrážíme většinou za památkami a obdivujeme se šikovnosti někdejších řemeslníků.

V letošním roce mě zaujaly větrné mlýny a jiné vrtule v krajině. Potkávám se s nimi hlavně na dovolených, spíš s jejich zbytky, ale i tu a tam po Čechách.

Kromě nich se na vysokých kopcích míhají vrtule, které nemelou mouku, nevytahují z hlubin země vodu, ale „melou energii“. Jsou všude. Musím přiznat, že se mi moc nelíbí. Mění ráz krajiny a dělají z míst ježaté dikobrazy. Navíc se děsivě „rozmnožují“  – tam, kde jich stálo pár, se k sobě teď tiskne dvoj až trojnásobek. Ano, obnovitelný zdroj energie. Chápu, proč se staví, proč je jím lidstvo posedlé a nechá jej ve vysokých výšinách bzučet, hvízdat, proč kroužící lopatky ničí ptactvo a mění směr větrných proudů. Ale taky z nich mám trochu strach!

Bojím se, že hodně brzy na každém kousku země bude stát armáda větrných elektráren. A pod ní se rozprostře nekonečná plocha elektráren solárních. Obávám se, že všechno zničíme, protože chceme stále víc a víc a neumíme žít bez plýtvání. Právě to mi na větrných mlýnech dávných dob přijde jiné, rozumné, pochopitelné. Stojí tam, kde mají stát, blízko polí. Nikde jich není příliš, ani nebylo.

A pak mám ještě v hlavě jednu myšlenku. Nehatíme si těmi vrtulemi klima víc, než se domníváme? Větrné proudy někam míří, cirkulují podle jakýchsi pravidel, které paní příroda a její fyzikální zákony určily. My jim do cesty stavíme tisíce lopatek, které cykly zastaví a směrují jinam. Co se stane s větrem, který pozbyl část energie, letí jinam a postupně se spojuje s dalšími proudy? Neposíláme tak mraky s deštěm na jiná území a sami skomíráme v suchu? Možná hloupost, ale kdo ví? Zatím si můžeme počíst o mlýnech z pera dopisovatele Josefa Pilnáčka.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test