český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Letní vzpomínka

Bylo to v roce 1990, kdy se po více než čtyřiceti letech opět otevřely naše hranice, ministři Dienstsbier a Genscher symbolicky přestřihávali pohraniční dráty a my jsme s kolegou připravovali reportáž o jednom krásném a do té doby zcela neznámém koutu naší země, o jižním cípu Šumavy mezi Lipnem a státní hranicí. A protože jsme svou práci brali vážně a taky proto, že tenkrát nebylo úplně snadné sehnat v těchto místech ubytování, rozhodli jsme se, že přespíme pod širákem někde nad Novou Pecí.

Měli jsme s sebou spacáky a uložili jsme se v lese na břehu Schwarzenberského kanálu. Byla už tma, voda v kanále zurčela, a tak jsme záhy usnuli. Já se ovšem po pár hodinách probudil. Byla ještě tma, všude panovalo ticho, ale zřetelně jsem slyšel ženské hlasy. Napůl jsem sice ještě spal, ale stejně jsem přemýšlel, jak je možné, že teď, uprostřed noci, jdou černým lesem nějaké ženy a vesele švitoří. Jak to je možné?

Pochopitelně, že to možné nebylo. To jen zurčení vody v kanále moje spící hlava proměnila ve veselé hlasy žen a dívek. Záhy jsem si to uvědomil a znovu usnul. Když jsme se pak ráno probudili, lidské ranní rituály nás dovedly i pár metrů od místa, kde jsme si rozložili spacáky. V maliní jsme mezi stromy našli rumiště. Tu a tam čouhala ze země nějaká cihla, kámen a blýskalo se nějaké sklo. Vytáhl jsem je ze země a zjistil, že to je lahev s porcelánovým uzávěrem z doby našich babiček.

Koupili jsme si mapu od známého rakouského vydavatele map a knižních průvodců, na které byla vyznačena i sídla, jež komunistický režim v pohraničním pásmu srovnal se zemí. Z ní jsme zjistili, že v místech, kde jsme nocovali, bývala osada, jen pár chalup, ze kterých nic nezbylo. Při pohledu do té mapy mi došlo, že ony hlasy nebyly náhoda, ani zvukový klam, takto mě zkrátka pozdravily dávné obyvatelky. Však onu lahev s porcelánovým uzávěrem dodnes opatruji jako vzpomínku na jedno výjimečné setkání. A také tak trochu jako memento…

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test