český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Vykročit na neznámou cestu

Zvláštní je čas končících prázdnin a dovolených. Nejlépe to asi pociťuje mládež školou povinná, která s úderem prvního zářijového dne musí nasadit brašny, zabalit přezůvky a svačinu a vyrazit do – dva měsíce tak vzdáleně vypadajících – školních škamen. Pravda, vysokoškoláci mají ještě necelý měsíc odkladu, pokud tedy nemusí na poslední chvíli lovit zkoušky a zápočty, ještě než jim bude dovoleno zapsat se o ročník výše.

Co ale my ostatní, pro které červenec a srpen nepředstavují dobu volna a prázdnin? Nevím jak vy, ale i já mám vždycky dojem, jako by během léta jelo mnoho pracovních povinností a aktivit tak nějak „na půl plynu“ a s přicházejícím zářím to zase pořádně „zabere“. Možná to bude znít zvláštně, ale já se vlastně těším. Nemám rád předsevzetí na začátku občanského roku, ale z nějakého důvodu mi právě začátek roku školního přijde jako dobrý moment, kdy se pustit do nových výzev, nových projektů, zkrátka kdy se nějak posunout dál.

Snad v tom hraje roli, že babí léto, které je před námi, je čas ještě poměrně mírný, světla je dostatek a na člověka nesedá taková ta zimní uzavřenost do sebe. Naopak, i příroda jako by vybízela k horečné aktivitě a ještě se naposledy ukázala ve vší své kráse dříve, než se začne vybarvovat a usínat.

V čísle 36 čteme o svatém Augustinovi, muži, který se nebál začít od začátku, postavit na hlavu celý svůj dosavadní život, udělat v něm obrat doslova o sto osmdesát stupňů a získat nesmazatelné místo v dějinách. To je něco, co jsem vždycky obdivoval.

Nemusí být každý z nás Augustin, i v malém můžeme využít času, abychom začali něco nového. Učit se cizí jazyk? Zkusit novou zájmovou aktivitu? Prozkoumat, jestli by se třeba nedalo vrátit k nějaké sportovní činnosti? To všechno můžeme, ať je nám dvacet nebo sedmdesát. Zkuste se i vy chopit iniciativy a  přinést do svého života něco nového. Je to pocit, který nelze ničím nahradit.

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay 

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test