český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Domácí hra zvaná čokoládová

Máme doma takovou hru. Když přijde manželka z práce a vidím, že je hodně unavená – a dříve nebo později bych to „odnesl“ za neumytý talíř nebo drobty na podlaze – položím před ni velkou oříškovou čokoládu. Ona mi jako „na oko“ vynadá, že ji provokuju sladkým, ale jakmile odejdu do pracovny nebo na zahradu, rozbalí ji a celou sní. Vlastně ne, většinou mně jeden čtvereček nechá, abych prý zhřešil také.

Teď naši hru ještě vylepším. Při návštěvě Muzea čokolády a marcipánu v Táboře jsem se dozvěděl, že má čokoláda léčivé účinky a původně se prodávala pouze v lékárnách. Už prý staří Mayové a Aztékové věděli o jejích léčebných účincích, hlavně jako o posilujícím prostředku. Dnešní odborníci potvrzují, že je bohatým zdrojem minerálů – kalcia, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, zinku, manganu, selenu a vitaminů řady A, B, C a E, které jsou prospěšné zdraví. Dočetl jsem se také, že čokoláda vyvolává pocity klidu, štěstí a zamilovanosti. Hořká chrání srdce a oběhový systém, snižuje krevní tlak a dokonce léčí i kašel, mléčná zase obsahuje kalcium, které posiluje kosti. A v lískových oříšcích je toho zdraví také spousta.

Ani si nedovedete představit, jak já už se těším, až k té voňavé tabulce s oříšky plné zdraví a vitaminů přidám manželce ještě ceduličku s popisem všech těch blahodárných účinků. A že si na ní dám záležet, to si pište! Na tyhle věci jsem já velký „hračička“. Základní barva té cedulky bude samozřejmě hnědá a písmo na ní hezké, příjemné, uklidňující, aby doplnilo to báječné čokoládové pohlazení…

Že už také na jazyku cítíte tu hořkosladkou chuť, která se jinak, než čokoládová, pojmenovat nedá? A jestli nechcete jen tak bezdůvodně mlsat, můžete se přidat k naší domácí hře. Teď je k tomu, řekl bych, nejvhodnější příležitost. V pátek 13.  září je totiž Mezinárodní den čokolády.

PhDr. Alois Žižka, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test