český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Cesta k podzimu

Dívám se ráno z okna, a jestli se mi něco nechce, tak vyrazit do sychravého počasí, deště a teprve pomalu odplývající temnoty. Léto je definitivně pryč a přichází ta část roku, která nepatří k nejoblíbenějším. Pravda, když se zrovna vyčasí a postupně se začnou objevovat pastelové barvy podzimu, má to také něco do sebe, ale pro všechny, kteří ještě nedávno jeli na prázdninové vlně, je zkracující se den a nástup chladu, mokra a chřipky poněkud náročný. Nakonec přece jenom seberu kabelu a vyrazím.

Najednou zjišťuji, že zvenku vypadá celá scéna trochu jinak, než z okna. Po drobné přeháňce se stromy i květy ještě naposledy vzmáhají před tím, než se na měsíc či dva uloží ke spánku, příroda ze sebe vydává vše, co v ní zbývá. A barvy, ano, ty barvy – už se na listech postupně ukazují a dávají tušit nepřebernou paletu, kterou podzim za chvíli vytáhne. Zkrátka toto období nejde pozorovat zdálky, podzim se musí zažívat, aby člověk poznal a ocenil i jeho krásné stránky.

Platí to pak – myslím si – nejen pro roční období, ale i pro podzim života. Někdo se stáří obává, pokud je vidí jen jako nadcházející omezení, kterému nikdo nemůže utéct. Zrovna nedávno mi jedna milá paní, jíž bych klidně mohl být vnukem, říkala, že se dříve stáří bála, protože viděla především to, co už nebude moci, ať už kvůli slábnoucím silám, zdraví, nebo prostě proto, že už se to nehodí. Teprve když skutečně přišlo, zjistila, že to není horší nebo lepší, ale je to prostě jiné.

Každá životní etapa má své plusy a mínusy. Je jenom na nás, budeme-li se držet jedněch, nebo druhých. Moc mě to setkání povzbudilo, protože v něm byla nejen velká pokora, ale i velká naděje.

Velmi nás v redakci potěší, když dostáváme dopisy, často třeba i od lidí, kteří časopis odebírají od prvního čísla v roce 1968. Z mnoha dopisů čiší právě pohoda těch, kteří žijí s radostí a nacházejí dobré v každé části života. A my jsme vždy hrdí, že můžeme součástí oné radosti třeba trochu být.

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay 

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test