český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zkraje podzimu...

Léto skončilo a z dovolených se vrací i poslední vytrvalci, kteří si mohou dopřát zářijový přesah. Ať už přicestovali z přímořských destinací, světových metropolí nebo českých luhů a hájů, na všechny čeká nějaké překvapení. Klíčová příjezdová cesta je neprůjezdná, neboť prasklo vodovodní potrubí a pilní pracovníci stačili vozovku zcela rozkopat. Stoletý strom před domem nepřežil poslední bouřku, blesk ho rozťal vedví a padající větev rozbila okna. Soused se odhodlal k opravě fasády, obehnal dům lešením a tím prakticky znemožnil přístup do vedlejších domů. Bezpečně zaparkovaný automobil zmizel a čeká na odtahovém parkovišti, kde ho však lze získat až po zaplacení nemalé částky. Kdosi utrhnul schránku. Kdosi posprejoval omítku. Kdosi zničil plot, schody, vrata, záhony, skleník, altán, garáž nebo alespoň ukradl popelnici.

Tatam je letní pohoda, zmizí obvykle jako mávnutím kouzelného proutku, stačí se jenom vrátit domů. Při pohledu zpět si nelze nevšimnout, že rozdíl mezi klidovým stavem na dovolené a rozjitřeným stavem po návratu je čím dál patrnější. Pokud před deseti lety lidé potřebovali týden až čtrnáct dní, aby zapomněli na nekonečné písečné pláže, romantické procházky podél Seiny, klenoty světových galerií, hluboké šumavské lesy, průzračná ledovcová jezera či krkolomné vysokohorské stezky, dnes stačí nanejvýš čtyřiadvacet hodin.

Návraty k všednímu, běžnému a tedy tzv. normálnímu životu se patrně nemohou už dnes obejít bez notné dávky adrenalinu, který bezpečně vytěsní všechno pozitivní uplynulých týdnů. Je třeba urychleně koupit novou schránku, nechat zasklít rozbitá okna, najít zmizelý automobil, spravit plot a přesvědčit souseda s lešením, že nemá právo znemožnit ostatním přístup do jejich vlastního domu. I zaměstnavatelé rádi přicházejí s nešťastnými nápady zkraje podzimu.

Jak prozíraví byli ti, kdo během léta co nejvíce odpočívali! Jako by věděli, že podzim nás spolehlivě o veškeré silové zásoby připraví.

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test