český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

O vzpomínání

Pošmourný podzimní čas, v kterém se míchají barvy opadávajícího listí s cáry ranních mlh, přímo vyzývá k zamyšlení. Jak příroda uzavírá svůj roční cyklus a postupně se ukládá ke spánku, máme i my často tendenci vzpomínat na věci minulé. V církevním prostředí je s tímto obdobím spojena připomínka všech zesnulých.

Na blízké a přátele, kteří nás už opustili, je někdy těžké myslet – i v aktuálním čísle Naší rodiny se tomuto tématu věnujeme – zejména pokud jde o ztrátu čerstvou a dosud nezhojenou. A člověku, který něco takového prožívá, je jen těžké dávat nějaké rady. Každý vzpomíná a truchlí po svém. Myslím si však, že je důležité si uvědomit, že i takové situace přirozeně patří k našemu životu.

V posledních týdnech jsme viděli velké a někdo by mohl tvrdit, že možná až příliš okázalé vzepětí národního smutku pro známého zpěváka – i to o nás cosi vypovídá. Jakým způsobem vzpomínáme, takoví ve skutečnosti jsme.

Já sám nejraději vzpomínám na vše pozitivní. Paměť má onu zázračnou vlastnost, že když ji necháme, může mnoho minulých zážitků nabídnout takříkajíc v absolutní hodnotě, tedy už bez znaménka plus nebo minus. Říká se lidově, že co mě nezabije, to mě posílí. Sice to platí jenom někdy, ale sám cítím, že mnohou událost minulosti, kdy jsem třeba zakopl o nějaký klacek, který mi osud hodil pod nohy, nyní s odstupem doby hodnotím jako něco, co mě posunulo dál. Stejně tak mí blízcí, kteří odešli – nevzpomínám na různice a spory, které jsme spolu měli (a kdo je občas nemá?), ale spíš si připomínám to, co mi dali, co dobrého z nich ve mně žije dál.

Bez ohledu na to, zda věříme na shledání na věčnosti nebo ne, toto můžeme cítit v té či oné podobě všichni, že chceme a můžeme být nositeli všeho dobrého, co nám ti před námi odkázali a svěřili. Proto nic nedejme na podzimní pošmourno a vzpomínejme spíš s radostí a nadějí, než se smutkem a trudomyslností. Konec konců po každém podzimu přece znovu přijde jaro.

 

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test