český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Hlavně nezahnízdit

Nejsem příliš soutěživý typ. Nerada zápolím s ostatními v čemkoli. Raději si jedu vlastním tempem a dosahuju met víceméně v poklidném tempu. Snažím se přitom nefňukat a nevyžaduju od ostatních přílišnou podporu. Na druhou stranu jsem odmala chtěla všemu přijít na kloub a dokázat, třeba jen sobě samotné, že na to či ono mám. Výzvy kolem mě kroužily den co den. Ostatně, krouží stále a vlastně nikdy neubyly.

Soutěživost za každou cenu v sobě jedinec musí mít vrostlou. Jinak do zápolení nejde. Na druhou stranu by neměl být přeceňován, protože v případě nezdaru se jeho mysl otočí a stane se tím, kdo bude už navždy prohrávat. Tlak na maximální výkon je fajn, ale nemůže být dlouhodobý. Přílišné pobízení je taky špatně.

Tak co s tím? Nemají to rodiče dneska jednoduché. Děti jsou chválené všude a za všech okolností. Není-li pochvala, mohou dokonce vznést stížnost na různých podpůrných linkách. Rodina má z ostudy kabát. Věřím, že všichni takoví nejsou a jako já si hledají vlastní cíle a výzvy, aby nekončili pokaždé jen na chvostu.

Přístup k nejmladší generaci komíhá ze strany na stranu. Jednou se kloní více doleva, podruhé doprava. Kvůli rovnováze by však neměl zůstávat nakloněn pouze jediným směrem. Pak by bylo zle – pro vychovatele i vychovávané. Ve finále by všichni měli hlavu jako škopek.

Co to pro rodiče znamená? Jak se dozví v aktuálním čísle týdeníku Naše rodina v rubrice Rodina od A do Z, měli by své děti taky učit prohrám. Bez prohry není postup dál a výš, bez porážky nepřichází motivace. Pouze pořádný nezdar, pád na ústa, člověka nakopne, aby se vyšplhal výš, prostě jinam, přesně jak to potřebuje. Přitom se to netýká jen těch nejmenších a nejmladších, ale všech.

Jakmile se i my pokročilí zahnízdíme, začneme si lebedit a tetelit se, ztrácíme motivaci. To by byla velká škoda! Život je přece velká výzva a pro každého přináší nějakou motivaci. Jen se z úkolů nesmíme zjančit. K cíli lze dojít i pomalu, ale musíme vědět, že k němu míříme!

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test