český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Smějme se víc očima

Nakoupit si do zásoby není problém. Máme ledničky, mrazničky, spižírny, komory, sklepy, půdy… Když na to přijde, můžeme si udělat zásoby, které nám umožní nevycházet z našich domovů klidně několik týdnů. Přežijeme to.

Je tu ale pár věcí, které prostě nijak nezakonzervujeme, nezamrazíme ani nenakoupíme v instantní podobě na pak. Jednoduše se jimi nedá nijak předzásobit, i když víme, že se bez nich budeme muset nějaký čas obejít.

Do této imaginární přihrádky ve špajzce patří všechna objetí a pohlazení, každá mezigenerační pusa na tvář, všechny ty různě intenzivní poplácání po ramenou a pevná stisknutí ruky. Přitulení, jakými se k sobě tulí jen rodinní příslušnici, když se spolu vítají nebo loučí. Doteky, kterými si říkáme, jak jsme pro sebe vzájemně důležití, aniž by vlastně kdokoli cokoli řekl. V téhle přihrádce jsou všechny ty nepostradatelné maličkosti, které voní člověčinou. A nejen ty.

Patří sem taky vůně – třeba tátova garáž, tetiny perníčky nebo babiččin krém na ruce. A gesta! Jako třeba mrknutí, když se tě s vývrtkou v ruce spiklenecky ptají, kdo dnes řídí. Nebo svraštělé čelo, když přijdeš později, než jsi slíbil. Úsměvy, tak jak jsme zvyklí je rozdávat a s potěšením přijímat. Hlasy – od šeptání až po křičení, podle situace, každopádně autentická řeč, tady a teď, i s člověkem z masa a kostí. Ne lidi z mobilů a počítačů.

Rituály, jako je středeční káva s holkama, pivo po fotbale nebo nedělní oběd u rodičů. To všechno z našich životů na čas zmizelo. Virus, který nás dočasně uvěznil v našich domovech, nám nenápadně připomenul, že zatímco bez věcí se člověk dost dobře obejde, bez lidí to nějak není ono. Jestli je něco ale vážně důležité, je to nerezignovat na úsměv. S rouškou se prostě musíme mnohem víc smát očima. Stačí si představit, že doba, kdy se zase budeme mít dobře, je každým dnem blíž a blíž…

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test