český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Šílený sazeč

"Napíše ti, že už se s tím nedá nic dělat, že už to šlo do tisku,“ řekli mi doma.

„Ale to by mi Milan (Ivan, Pavel, Karel, vyberte si) neudělal,“ namítl jsem. Znovu jsem si v počítači prohlížel sazbu knihy, kterou jsem ilustroval, a nevěřil svým očím. Obrázky nesmyslně ořezané, detaily necitlivě vytržené z kreseb a použité ve zcela jiném kontextu, zvětšeniny ad absurdum, velké záležitosti zmenšené na obtížně čitelný detail. Amatérská práce šíleného sazeče, hrůza.

Před časem mě požádal jeden známý, abych mu nakreslil obrázky k  jeho knize pro děti. Projekt zajímavý a já na něj rád kývl. Po nějaké době jsem odeslal deset celostránkových ilustrací.

„Milane, až to bude vysázené, tak mi, prosím, sazbu pošli v elektronické podobě, abych se podíval, zda se nevloudila nějaká chybička. Pamatuješ, jak jsme tam minule měli jeden obrázek dvakrát a jeden vůbec? Ještě, že jsem to tenkrát včas zachytil, “ napsal jsem k zásilce. Zde musím poznamenat, že můj známý si knihy vydává sám a  tudíž nezaměstnává žádný redakční tým. Jeden sazeč, někdo na korekturu a šmytec.

„Jaromíre, mohl bys, prosím, připravit do tisku obálku? On toho nějak není schopen,“ přišlo mi po několika dnech. To mě trochu vyděsilo. Žádosti jsem vyhověl. Dávno již pracuji na něčem jiném, když konečně dorazila v elektronické podobě hotová sazba. Vyděsila mě hodně.

„Ahoj, Milane, dodal jsem ti deset celostránkových ilustrací. Nezlob se, ale tomu, co udělal s ilustracemi ten, kdo knihu sázel, se říká zásah do autorského díla,“ napsal jsem v reakci na tu hrůzu.

„…každý, kdo to viděl, byl nadšený, až tu knížku dostaneš do ruky, tak tě to s ní smíří,“ stálo mimo jiné v odpovědi. Zdá se, že už s tím nehodlá nic dělat! Dá se proti tomu nějak bránit?

„Ahoj, Milane, pokud kniha vyjde ve verzi, v jaké jsi mi ji poslal, tak prosím neuvádějte na obálce ani na vnitřním titulu mé jméno.“

„Bohužel, Jaromíre, už s tím nejde nic udělat…“

„Tak to vidíš,“ řekli mi doma.

Čím bíti…?

Jaromír F. Palme, výtvarník a muzikant

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test