český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Diamanty provázejí kulturu odnepaměti

Královna Kleopatra nosila diamant na svém levém prsteníčku, protože věřila, že tudy prochází žíla života a lásky, král David jej měl ve svém ochranném štítu… Zmínky o diamantu najdeme už ve Starém zákoně. Pro východní kultury je tento tvrdý, silný, nezničitelný drahokam s fenomenálními optickými vlastnostmi symbolem světla. Vnitřní třpyt, který z něj vyzařuje a štěpí světlo na všechny barvy spektra, jako by dával svým majitelům sílu a energii.

 

Jednou z mála žen, které se diamantům věnují, je gemoložka Erika Lori. Drahé kameny prodává, certifikuje, vytváří z nich šperky. Díky osvědčení z izraelské diamantové burzy, kde musela obstát při velmi obtížných zkouškách, s nimi může obchodovat po celém světě. „Nejdůležitější pravidlo mé práce? Poctivost!“

 

 

Máme diamanty i v českých korunovačních klenotech?

Nemáme. Na našem území se nikdy nenacházely a dostávaly se k nám až dalším obchodováním. Největší diamantový skvost u nás je monstrance zvaná Pražské slunce s více než šesti tisíci diamanty různých tvarů a velikost, která se nachází v pražské Loretě a je evropským unikátem. V korunovačních klenotech je mají Britové. Největší diamant, jaký byl kdy na světě objeven, má jméno Cullinam. Jméno dostal po majiteli diamantového dolu v Jihoafrické republice, tehdy Rhodesii, kde byl v roce 1905 nalezen. V surovém stavu měl hmotnost 3 106 karátů. Jako dar k narozeninám jej získal anglický král Eduard VII. Vybroušen byl v Amsterodamu do několika briliantů, ten největší je zasazen v žezle anglického krále, další pak v koruně a jablku. Jsou součástí britských korunovačních klenotů, symbolizují velikost, nadčasovost a nezničitelnost impéria.

 

Co ovlivňuje vzestupy a pády obliby diamantů?

Diamant je nezničitelný, v různých laboratořích při testování bylo opakovaně zjištěno, že vydrží i atomový výbuch. Je stabilní a neměnný, a proto k němu v nejistých dobách lidé obracejí svou pozornost. Třeba v období „koronavirovém“ aktuálně hodnota diamantů ale i zlata stoupla, protože výrazně klesala hodnota koruny. Obava ze znehodnocení peněz vede k velkému zájmu o certifikované diamanty, lehké a přenosné drahokamy, které jsou investiční jistotou. Za první republiky bylo vlastnictví diamantů považováno za znak jisté společenské prestiže, bohužel se s nimi také hodně podvádělo. Mnoho rodin proto opatruje po předcích „diamantové“ šperky, které jsou ve skutečnosti pouhými napodobeninami, a já pak bývám poslem špatných zpráv, když oznamuji skutečnou hodnotu těchto předmětů.

 

Takže přepočítáváme na peníze…

V historii byly diamanty brány spíše jako odkaz odcházející generace budoucím pokolením, důkazem lásky a sounáležitosti rodu, až v současnosti je vnímán spíše jako důkaz bohatství majitele. Kulturní a historické vazby byly u nás i vlivem komunismu přetrhány, takže jejich tradiční, historickou hodnotu zase pomalu „hledáme“. Je to mladá generace, kdo opět přináší ten krásný zvyk žádání o ruku s diamantovým prstenem, atributem stálosti – lásky, vztahů, takové to „navždy“.

 

 

Jak jste se k diamantům dostala?

Nemohla jsem se jim vyhnout. Už jako malou holku mě bavilo sbírat minerály a když mi bylo devět let, dostala jsem k Vánocům encyklopedii drahých kamenů. Fotografií nádherného přírodního diamantu odněkud z jižní Afriky hned na první stránce jsem byla uchvácena. S velkým smutkem jsem si uvědomovala, že ho „naživo“ nejspíš nikdy neuvidím. Když už se ale dalo cestovat, poštěstilo se mi studovat rok v Americe. Měla jsem možnost navštívit fantastické sbírky Národního geografického muzea ve Washingtonu a splnit si tím svůj dávný sen. Později mě osud „zavál“ jako sekretářku do Klenot Aurum, kde jsem se vypracovala až na pozici marketingové ředitelky. Management firmy byl z Izraele, díky tomu jsem dostala možnost vystudovat vysoce prestižní Gemologický institut při Diamantové burze v Ramat Ganu. Kameny si mě „samy vyhledaly“.

 

Bylo studium náročné?

Ano, bylo. Abych se tam vůbec dostala, musela jsem projít psychotesty, bezpečnostním ověřováním, různými zkouškami. Studium probíhalo v angličtině, znamenalo hodiny pozorování, měření a vážení diamantů, musela jsem se naučit certifikovat kameny bez jediné chybičky. Dodnes jsem v kontaktu se spolužáky, kteří žijí v různých koutech světa. S jedním z nich spolupracuji už deset let, ve své šperkařské dílně v Izraeli pro mě vyrábí šperky.

 

Spolu se získáním certifikátu jste změnila zaměstnání?

V roce 2009 jsem založila Diamond Club původně s cílem laboratorně určovat hodnotu diamantů a až do roku 2015 jsem pravidelně dojížděla do Institutu na praktickou zkoušku k ověření svých znalostí a zkušeností a pro doplnění nových informací z oboru. Ale protože poptávka po certifikaci v ČR není tak velká, zaměřila jsem se na prodej diamantů a výrobu unikátních šperků. Nikdy nezapomenu na svého prvního klienta, který mi dodal sebedůvěru a přesvědčil mě, že svou práci zvládnu. Za to mu nikdy nepřestanu být vděčná.

 

Erika Lori se narodila v roce 1979 v Praze. Kariéru v klenotnickém oboru začala v roce 1998 ve firmě Klenoty Aurum jako asistentka ředitele společnosti. V roce 2004 se vypracovala na pozici Marketing Managera společnosti, kterou zastávala až do roku 2008. Vystudovala Gemologický institut při Diamantové burze v Izraeli, v roce 2009 založila firmu Diamond Club, která se věnuje obchodování s diamanty a výrobě unikátních diamantových šperků. Je matkou dvou dětí, ve volném čase ráda cestuje a hraje golf.

 

Co vám dalo v počátcích nejvíc „zabrat“?

Zpočátku jsem měla problémy především s tím, že mnoho klientů nechtělo obchodovat s mladou ženskou a spíš preferovali jednání s muži. Ale to jsem nakonec zvládla, díky své schopnosti empatie. Diamant totiž většinou ženy a muži vnímají odlišně. Muži jsou spíše orientováni na hodnotu a ekonomickou stránku, my ženy oceňujeme především estetickou hodnotu, tedy krásu. Ke svým aktivitám jsem časem přidala i vytváření diamantových šperků – navrhuji je a nechávám vytvářet zkušenými klenotníky. Je to kreativní práce, která mě hodně těší, znalosti a zkušenosti jsem získávala na klenotnickém trhu, učila jsem se v tradičních šperkařských a hodinářských firmách ve Švýcarsku. Nyní je pro mě moje práce především radostí. Prožívám se svými klienty spoustu krásných příběhů, třeba když partner věnoval klenot jako poděkování za narození dítěte či k významnému životnímu jubileu. Beru to velmi osobně, když vidím štěstí obdarovaného, raduji se s ním.

 

Je podle vás lepší kupovat diamant spíše jako šperk, nebo jako investici?

Nejlepší z mého pohledu je kombinace obojího. Je škoda, aby taková krása ležela v temnotě sejfů, když nádhera diamantu vynikne především na světle. Doporučuji pánům, aby investovali do svých partnerek a diamantu dali šanci „žít“. Z historie jsou známy příběhy ztracených a znovu nalezených diamantů. Třeba po největším černém diamantu Orlov, který patřil Petru Velikému, se pátralo dlouhá léta, po dvou stoletích byl nalezen v kamenném vajíčku. Největší žlutý diamant Regent, který měl Napoleon zasazený ve svém meči, se objevil na aukci po sedmdesáti letech, dnes je v Louvru. Protože aukční síně z bezpečnostních důvodů nezveřejňují jména nových majitelů, často se drahokamy nacházejí po mnoha letech.

 

Podléhají diamanty módě?

V současné době, kdy je trh přesycen klasickými kulatými bílými diamanty, frčí vznešené brusy, neboli Fancy cuts. Jedná se o tzv. Cushion cut neboli polštářek, Emerald cut, což je obdélník se sesekanými rohy, či ovál. Začínají se objevovat i u českých šperků, přestože čeští zákazníci jsou poměrně konzervativní. Mladá generace ale hlavně díky Instagramu novinky přijímá docela rychle. Trendem poslední dekády je celosvětová poptávka po barevných diamantech, které na aukcích „trhají“ rekordy. Bývají unikátní, vzácné, oblíbené jsou především diamanty modré a červené. V poslední době je velmi populární tvořit různé barevné řady a skládat odstíny do módních šperků. Na základě svých zkušeností vím, že diamant si nás najde sám.

 

 

Která země má v obchodování s diamanty největší tradice?

Jsou to především Židé, jejichž historie je ovlivněna exodem a neustálým stěhováním. Malé lehké kamínky nebylo náročné brát s sebou. Z Izraele pocházejí také nejlepší brusiči, kteří umí vytvářet nejkvalitnější výbrusy. V současné době jsou ale největšími centry Indie a Čína, kde jsou levné pracovní síly. V Evropě je významná burza v belgických Antverpách, které mají jako velký přístav výhodnou polohu. Významná klientela historicky pochází z Velké Británie, kde ten, kdo se chtěl přiblížit královské tradici, musí držet jejich standard – a to i v nošení šperků. Také ve Francii jsou diamantové trhy – jedete-li do Cannes nebo do Nice, je tam společenským pravidlem k plavkám „nosit“ diamantový šperk, protože se na pláži třpytí daleko více než sklo či umělé drahokamy.

 

Jaké vlastnosti jsou důležité k tomu, abyste ve své práci uspěla?

Pro mě byla vždy velkým vzorem moje maminka, která je velmi zdatná obchodnice. Naučila mě, jak komunikovat se zákazníky. V mém oboru je nejdůležitější důvěryhodnost. Člověk má renomé a dobrou pověst jen jednu, a když je ztratí, těžko je získává zpět. Je bezpodmínečně nutné dodržovat morální a etické zákony, jinak jdete „z kola ven“.

 

Co je vaší největší starostí a co radostí?

V našem oboru je asi největším problémem bezpečnost. A radostí? Fotografie, které mi mladí lidé posílají ze svých zásnub s „mým“ prstenem. To mě vždycky zahřeje. Uvědomuji si při pohledu na ně, že jsem se stala součástí života lidí, kteří mě poctili svou důvěrou. Dává to smysl mé práci.

 

Držela jste někdy v ruce hodně drahý diamant?

Jeden izraelský klenotník mi na chvíli vložil do dlaně skvostný diamant o váze 80 CT, který je dnes v aukci k mání za neuvěřitelných 10,5 milionu dolarů. Nádherně se třpytil a leskl, takový kámen rozzáří každou ženu. My, ženy, jsme orientované na světlo, na oheň, máme to prostě v genech. Vím, že diamant k životu nutně nepotřebujeme, jsou i důležitější hodnoty – rodina, víra, čisté svědomí. Ale diamanty jsou něčím „navíc“, něčím, co zkvalitňuje naše bytí. Vyjadřujeme jimi svou lásku – partnerskou, rodičovskou. Obdarovaného s námi diamanty navždy spojí.

 

Autorka: Eva Procházková, Foto: archiv Eriky Lori

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test