český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Vítejte v Prvním českém MÚZYu v Pelhřimově

Kdo by neznal Šest medvědů s Cibulkou nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. I další tituly – Adéla ještě nevečeřela, Marečku, podejte mi pero či Ať žijí duchové patří tak trochu k základnímu vzdělání. Vyjmenovat bychom jich mohli ještě desítky, ale, myslím, že už stačí dodat jména Lubomíra a Oldřicha Lipských. Sami dáte dohromady ještě pěknou řádku filmů. Oba umělci jsou nejznámějšími rodáky města Pelhřimova. Proto v něm mají muzeum, vlastně MÚZYUM, kde si připomenete nejznámější české filmy, které režíroval Oldřich nebo v nich hrál Lubomír. V řadě z nich se při natáčení sešli oba dva.

 

Stojíte na historickém Masarykově náměstí v Pelhřimově a nos princezny Roksany z pohádky Tři veteráni vás před Šrejnarovským domem láká vstoupit do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Ten dlouhý nos vás dovede až na místo. Návštěva Prvního českého MÚZYa potěší malé i velké návštěvníky a v každém zanechá kousek radosti.

 

Přímo do děje populárních filmů

Vytvořením MÚZYa vzdal Pelhřimov hold svým slavným rodákům. Do povědomí lidí se z rodu Lipských dostali zejména režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír, ale mnoho práce v divadle či televizi odvedli i další členové této slavné umělecké dynastie. Expozice je rozčleněna do tří částí. V první se dozvíte o životě a díle, druhá část je věnována filmové tvorbě a třetí zábavnou formou přibližuje jejich slavné filmy.

Je možné poslat švestičky jako Hujer, vstoupit do cirkusového šapitó a zkusit nějaké fígle klauna Cibulky nebo v uctivé vzdálenosti obejít Adélu, neboť nebudete vědět, jestli ještě nevečeřela. Můžete otevřít dveře, abyste se zděsili, jako John Camel ve Čtyři vraždy stačí, drahoušku či vyzkoušet kouzelné dary ze Tří veteránů. Tuto část expozice pelhřimovští kulturní pracovníci nazývají Velkou filmovou loupeží a týká se převážně filmů nebo spíše hlášek, které zlidověly. Vše je pojato stejně jako filmy bratrů Lipských, tedy vesele. Návštěvníci se dostanou přímo do děje osmi populárních filmů a mohou si tam osvěžit některé známé scénky z filmů. Samozřejmě, vše neprozradíme, neboť v MÚZYu můžete zažít ještě spoustu dalších dobrodružství.

 

 

Lubomír a Oldřich Lipští

Herec Lubomír Lipský byl v roce 1945 jedním ze zakladatelů Divadla satiry. V letech 1950 –1990 byl členem souboru Městských divadel pražských. Mezi jeho nejznámější televizní i filmové postavy patří děda Potůček z českého televizního seriálu Tři chlapi v chalupě (plus dalších dvou na něj navazujících filmů). Dále rozhlasová a televizní postava popleteného pana Hlustvisiháka nebo postava cirkusového klauna Cibulky z českého filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Oldřich Lipský, režisér a scenárista, se v létě 1945 se přestěhoval z rodného Pelhřimova do Prahy, kde studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér a umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření pracoval ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako spoluscenárista a spolurežisér, později se těmto oborům věnoval naplno jako scenárista a režisér. Svůj první vlastní film Cirkus bude natočil v roce 1954. Jeho podpis je na mnoha populárních filmech, mezi ně patří třeba Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981).

 

Lipští jsou nejslavnější rodáci

Pelhřimov na rozhraní jižních Čech a Vysočiny se může pochlubit hned několika muzejními expozicemi. Město má pěkné historické centrum obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich je Muzeum rekordů a kuriozit, jediná instituce svého druhu ve střední Evropě. Za vidění stojí expozice vězeňství v bývalé šatlavě nebo muzeum, odkud můžete poslat známým pozdrav z pekla. A pak také národopisné muzeum Vysočiny v zámku pánů z Říčan.

Ve Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí, přesně naproti jejich rodnému domu, mají muzeum pelhřimovští rodáci, bratři Oldřich a Lubomír Lipští. Expozice ale není věnovaná jen jim dvěma, seznámíte se tam i s dalšími členy slavné umělecké dynastie. Fotografie, filmové plakáty a nejrůznější žertovné rekvizity představí filmy, na nichž se bratři Lipští coby režisér a herec podíleli, najdete i desítky fotografií rodiny Lipských v civilu i v divadelních a filmových rolích. Oldřich i Lubomír se totiž na „prkna, která znamenají svět“ nedostali jen tak náhodou.

 

 

Otec a tři synové

Vilém Lipský měl v Pelhřimově cukrárnu s kavárnou a vedl rovněž místní ochotnický soubor Rieger. Své syny – nejstaršího Lubomíra (1923–2015), prostředního Oldřicha (1924–1986) a nejmladšího Dalibora (1930–1947) přesvědčil, aby se do činnosti souboru zapojili také. Ti pak spolu se svým vrstevníky, jako byl Otomar Krejča nebo Jiří Lír (který byl mimochodem jeho spolužákem ze školy), založili v Pelhřimově ochotnické Dramatické studio mladých. A pak už se jejich životní dráha ubírala známým směrem.

Vilém Lipský měl tři syny, jak už jsme se zmínili, ale MÚZYum se jmenuje jen po dvou z nich. Část expozice se však věnuje i tomu třetímu, nejmladšímu Daliborovi. I on byl činným v ochotnickém souboru Rieger, ale jeho život skončil předčasně, v necelých sedmnácti letech. Bohužel si v Daliborově životě zahrály smutnou roli sedmičky. V neděli 27. 7. 1947 ho o prázdninách při koupání v rybníku Stráž u Pelhřimova zabil blesk. Stalo se to sedmý den v týdnu v 17 hodin. Po prázdninách měl nastoupit do septimy a bylo mu 16 let a 7 měsíců.

Daliborova smrt měla vliv na celý divadelní soubor. Pro předpokládanou účast na XVII. ročníku Hronova nastudovali Pelhřimovští Čapkovu Bílou nemoc, ale kvůli jeho úmrtí Rieger účast na Hronově odřekl. O smrti Dalibora se vyjádřil Lubomír Lipský pro jeden tehdejší deník: „Točil jsem s panem režisérem Krejčíkem kdesi v pohraničí, kde mě zastihl telegram. Nemohl jsem vůbec nic dělat, jen jsem chtěl jet okamžitě domů. Pan režisér Krejčík měl pochopení a přerušil natáčení.“

Když už mluvíme o smutných věcech mužů, kteří rozesmáli tisíce, možná miliony třeba i smutných lidí, zmiňme ještě alespoň v rychlosti i další. A tím byly ztráty Lubomírova syna a jeho rodičů. Milovaný herec na to také v pelhřimovské expozici vzpomíná: „Hluboce mě zasáhla smrt mého čtyřicetiletého syna. Když umřela maminka, večer jsem šel hrát Charleyovu tetu. Práce je jediný účinný lék na žal, žádné prášky tak nepomohou. Ale víte, že se mi, čím jsem starší, nejvíc vybavují vzpomínky na brášku Borka? To byl takový můj mazlíček, o osm let mladší. Navíc se narodil 22. prosince, vánoční děťátko, které nám s bráchou rodiče nadělili pod stromeček.“

 

 

Pozor, Adéla ještě nevečeřela

Kdo by neznal Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo třeba Cibulku z Šesti medvědů. Až se projdete pelhřimovskou Síní Lipských dějin filmů od Jáchyme hoď ho do stroje až třeba po Limonádového Joa a připomenete si opravdové klasiky české kinematografie, můžete si prohlédnout i ocenění, kterých rodina Lipských dosáhla. K vidění je i cena Thálie, kterou obdržel Lubomír Lipský. Prohlédnout si můžete exponáty z filmů, rodinné fotografie a mnohem víc. Zkrátka žádný milovník české kinematografie by toto MÚZYum neměl vynechat.

Součástí expozice je interaktivní scéna z filmu Ať žijí duchové, kde si můžete poskládat vlastní scénu a vyfotit se fotopointem před hradem Krakovec. Je to lákavé hlavně pro děti, které se mohou obléct do filmových kostýmů a zahrát si některou z postav. Dospělé hned ve vedlejší místnosti určitě zaujme i malinké netradiční kino, spíš kiňátko jen se dvěma řadami sedadel po třech, tedy pro šest lidí.

 

 

„Hlavně ale neprozrazujte všechno, ať je to pro lidi překvapení,“ neustále naléhal šéf městských kulturních zařízení. „Scény jsme se snažili ztvárnit takové, jak je lidé znají z filmu. Podařilo se nám sehnat několik téměř stejných rekvizit.“ A skutečně, k nepřehlédnutí je například počítač z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje nebo gramofon z Adély, která ještě nevečeřela, jenž hraje ústřední filmovou melodii.

 

Text a foto: Alois Žižka

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test